Tepe Yangın Güvenlik Sistemleri Ltd.Şti.

Köpüklü Söndürme Sistemleri

KÖPÜKLÜ SPRINKLER SİSTEMİ

Düşük genleşmeli köpük söndürme çeşidi olan köpüklü sprinkler sistemleri arasında en yaygın kullanıma sahip sistemler arasında yer almaktadır.

Tasarımı, projelendirilmesi ise Tepe Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından yetkin ve deneyimli personeller aracılığı ile gerçekleştirilir.
Uygulama, denetim ve bakım sözleşmeleri de yine firmamız tarafından tüm bileşenlerle birlikte sunulmaktadır.
Uluslararası üne sahip olan birinci sınıf özelliğe sahip köpüklü sprinkler sistemleri onaylı ve hidrolik hesaplama yazılımı ile nihai olarak projelendirilmiştir.
Müşteri ihtiyaçları noktasında çözümler göz önünde bulundurularak üretim gerçekleştirilir. Sulu sprink sisteminde olduğu gibi ıslak ve kuru baskın sistemler şeklinde de tasarlanabilme özelliğine sahiptir.
Baskın merkezli köpüklü sprinkler sistemleri tesisatında köpük solüsyonu bulunmaz.


Bu sistemlerde baskın vana algılama sistemleri aracılığı ile gelen sinyal köpük ve su solüsyonun boşluk kısımlarına doğru akımına izin veren bir uygulama olarak karşımıza çıkar.
Ön etkili sistemlerde bulunan köpüklü su çözeltisinin boşaltılması işlemi gerçekleşir.
Burada köpüklü sprinkler sistemleri başlığı devreye girer. Algılama sistemi aracılığı ile harekete geçen sinyal sonucunda yangına müdahale gerçekleşir.
Yangın söndürme sistemlerinde tüm işlemler, alanın boyutu, fiziksel özelliği, sıcaklığı ve koşulları baz alınarak gerçekleştirilir. Bu önemli bir ayrıntıdır.
Bu nedenle projelendirme aşamasında doğru bir tasarım gerçekleşmelidir. Bakım sırasında standartlar dikkate alınmalıdır.
Alanında uzman ve yetkili olan personeller tarafından hizmet veren Tepe Yangın Güvenlik Sistemleri ile periyodik olarak bakımının yapılması önem taşır.

KÖPÜK MONİTÖRÜ

Uzun atış mesafesine sahip olan köpük monitörü, yüksek akış hızı ve basıncı içerir. Bu sayede özellikle de tank alanlarında ve yanıcı depolarda söndürmede etkin role sahiptir.

Yangınla mücadele köpük monitörü ile manuel olarak da yapılabilir. Yurt dışından ithal edilen Tepe Yangın Güvenlik Sistemleri için kullanılan ithal olan köpükler uluslararası alanda kabul gören onaylara sahiptir.
Birinci sınıf malzeme içerir. Yangına müdahale edilecek alana uzaktan kumanda ile verilen köpük monitörü aracılığı ile müdahale edilebilir.


Aynı zamanda köpük monitörleri aracılığı ile manuel müdahalenin de önü açılmıştır. Proje tasarımlarında monitörlerin özellikleri dikkate alınmalıdır.
Yatay ve dikey dönüş orantısına dikkat edilerek seçim yapılması ortam koşullarına uygunluk sağlamak için önemli bir ayrıntıdır.
Sistem tasarımında hidrolik hesaplamalar da yine üretici kılavuzlarında ayrıntılı olarak belirtilmektedir.
İzleme mesafeleri, basınçlar ve pompa derbileri sayesinde kaç adet köpük monitörü açılması gerekliliği bilgisine kolaylıkla ulaşılabilmektedir.


Pek çok monitör aracılığı ile kullanımı mümkün olan platformlarda mevcuttur. İlgili yerlere monte etmek önemli bir ayrıntıdır.
Çıkış basınçlarının yeterliliği ve uygunluğunun yanı sıra fırlatma mesafeleri ve yüksekliği köpük monitörleri aracılığı ile belirlenir.
Optimum seviyede ihtiyaç ve mühendislik tasarımı önemli bir ayrıntıdır.
Monitörlerin yerleşeceği alan bile hassasiyet içerdiğinden dolayı firmamız profesyonel hizmetlerinden yararlanmak önemlidir.

KÖPÜK JENERATÖRÜ

Yüksek genleşmeye sahip köpük söndürme sistemlerinde kullanılan köpük üreteçlerine köpük jeneratörü adı verilir.
Özel tasarım ve iç yapısında bulunan ajanları 800 katına kadar genişletme kabiliyeti bulunur.
Köpük jeneratörleri baskın vanalı söndürme sistemlerinde kullanılır.
Sistemin söndürme prensibi ise; köpük jeneratörü aracılığı ile köpük çözeltisinin genişletilmesi sonucu köpük jeneratörü uygulama alanına boğucu bir işlem olarak uygulama gerçekleştirir.
Bu uygulama durumda yangının sönme işlemi nihayet bulur.
Uygulama genellikle katı atık toplama tesislerinde ve uçak hangarlarında kullanılır. Nedeni ise verimli ve etkin bir söndürme sistemi olmasıdır.
Yüksek genleşme sayesinde köpük jeneratörü söndürme sistemlerinin devreye girmesi taşma havuzu gibi yanıcı sıvıların bulunduğu yerlerde de oldukça etkili bir çözüm sunar.
Yüksek genleşmeli köpük birinci sınıf kaliteye sahip uluslararası onaylı olarak imal edilmektedir. Yüksek yanma hızlarına sahip olan alanlarda en uygun sistem köpük jeneratör sistemleridir.
Projelendirme ve tasarım aşaması, bakım işlemleri ETepe Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından deneyim ve tecrübe ile gerçekleştirilmektedir.
Köpüklü söndürmede önemli olan uygun alana göre uygun köpük madde ve malzeme seçimleridir. Tasarım ve standartların uygunluğu oldukça önemli bir ayrıntıdır.
Ancak doğru malzeme ve köpük tercihi de yangın söndürme için en önemli işlemdir.
Firmamız tecrübeli mühendisleri aracılığı ile yapılacak doğru tercihler ile uygun maliyetli ve ihtiyaçları karşılayan sistem çözümlerini firmanız için gerçekleştirebilirsiniz.
Tepe Köpük Jeneratörü
Uçak ve helikopter hangarları gibi, katı atık tesisleri gibi yanma hızı çok yüksek mahallerde kullanılması en uygun sistem olan köpük jeneratörü sistemlerinin anahtar teslim çözümleri,
Tepe Yangın Güvenlik Sistemleri LTD.ŞTİ. deneyimli personelleri tarafından gerçekleştirilmektedir.
Köpük jeneratörü ve köpüklü söndürme sistemlerinde uygun malzeme seçimi kadar uygun köpük ajanı seçimi de hayati öneme sahiptir.
Her ne kadar standartlara uygunluk tasarımsal olarak sağlanmış olsa bile, uygun köpük ve malzeme seçimi yapılmadığı takdirde olabilecek yangınların söndürülmesinde yetersiz kalınacaktır.
Konuda uzman ve deneyimli Tepe Yangın mühendisleri, müşteri ihtiyaçlarına uygun sistemleri, maliyet ve uygulama hesapları da göz önünde bulundurarak en doğru biçimde seçmektedirler.
Tüm köpük jeneratörleri ve yüksek genleşmeli köpüklü söndürme sistemlerinin kurulum aşamasından sonra bakım ve servis işlemleri de
yine Tepe Yangın Güvenlik Sistemleri LTD. ŞTİ. tarafından periyodik olarak yapılmaktadır.
Köpük Jeneratörleri Nedir?
Köpük jeneratörleri genellikle köpük lanslarına göre taşınması daha kolay olan ekipmanlardır.
Hafif Köpük jeneratörleri ve ağır köpük jeneratörleri olarak ikiye ayrılırlar.
Hafif köpük jeneratörleri: Hafif köpük jeneratörleri dakikada 80 metreküp ile 200 metreküp arasında köpük tahliyesi yapabilirler.
Kapalı hacimli bir köpük konsantre haznesinin içerisine bir daldırma hortumu daldırılıp; bir ucuda jeneratöre karışımın yapılacağı bölgeye doğru basınçlı bir şekilde hareket eder.
Tepe Yangın Güvenlik Sistemleri tarafından temin edilebilen hafif köpük jeneratörleri dakikada 4.5-5 litre köpük konsantresi harcarlar.
Hortum bağlantısı yapılıp su verme işlemi başlayınca, hava su ve köpük konsantresi karışımı sağlanıp köpük uygulama işlemi başlar.
Bu tip köpük jeneratörlerinde genellikle sentetik köpük kullanılır. Aspirasyon ya da vantilasyon yaparken su bağlantısı yapılırsa çıkış vanası açılarak suyun geri dönüşümü sağlanır.
Su girişi ile çalışan su tribünü pervaneleri sayesinde kapalı alanlarda havanın hareketini sağlar.
Ağır köpük jeneratörleri: Ağırlığı hafif köpük jeneratörlere yakın olmakla birlikte taşınması nispeten kolaydır.
Dakikada yaklaşık 50 m3 köpük üretebilmektedir. Havayı itme ve çekme yetisinden dolayı, hem aspiratör hem vantilatör olarak kullanılmaktadır.
Yüksek sıcaklığa dayanıklı malzemeden imal edilmiştir. Ağır köpük jeneratörleri 4 ila 8 bar çalışma basıncına sahiptir.
Köpük Jeneratörü Nasıl Çalışır?
Köpük jeneratörleri yüksek genleşmeli köpük solüsyonu ile kaplı olan bir elekten hava üflemesiyle genişletilmiş köpüğün yüksek miktarlarda dışarı çıkması yöntemi ile çalışır.
Jeneratörlerde kullanılan köpüğün yüksek miktarda üretilmesi için yüksek genleşmeye maruz kalması lazım.
Bunun için çok az bir miktar su ile köpük konsantresinin karıştırılması gerekmektedir.
Köpük jeneratörlerinde uygulanan bu yöntem maliyeti de düşüren bir etmendir.
Köpük jeneratörlerinde kullanılan köpük solüsyonları orta ve yüksek genleşmeli köpük sistemleri olarak ikiye ayrılır.
Bu sistemler, köpüğün hangi hacimde püskürtülerek yangına müdahale edileceğini ve yangının kontrol altına alınacağını belirler.
Köpük jeneratörlerinden püsküren köpük ile alevlerin üstü battaniye ile örtülür gibi örtülür.
Yani köpük örtücü bir görev üstlenerek yangının oksijenle temasını keser ve büyümesini engeller.
Havasız kalan yangın üzerine su ile müdahale edildiğinde söner ver etkisini kaybeder.
Ayrıca Tepe Yangın Sistemleri Ltd. Şti. tarafından kurulumu ve üretimi gerçekleştirilen köpük jeneratörleri zehirli dumanı,
gaz sızıntılarını ve yangın esnasında meydana gelen diğer etkenleri de etkisiz hale getirir.
Köpük jeneratörlerinin en önemli özelliği üç boyutlu olarak adlandırılan yangınları da kontrol altına alabilmesidir.
Üç boyutlu yangınlar zeminden tavana kadar uzanan, geniş hacme sahip ve alevden bir seli andıran yangınlardır.
Bu tip yangınlar genellikle yanıcı sıvıların, depolama alanlarının, hangarların ve kimyasal maddelerin yoğun kullanıldığı ve saklandığı alanlarda meydana gelmektedir.
Bu tarz tesislerde köpük jeneratörleri kullanımı zorunlu ve hayati açıdan da önemlidir.